Żywienie przedszkolaka

 

Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat.

Prawidłowe żywienie dzieci w przedszkolu polega na przestrzeganiu norm dziennego zapotrzebowania na energię i poszczególne składniki pokarmowe.

Przedszkolak powinien spożywać 5 posiłków dziennie, które zawierają warzywa i owoceprodukty zbożowe, produkty białkowe, tłuszcze.

Nieodzowna do funkcjonowania organizmu jest woda. W jadłospisie dzieci powinna być

uwzględniona odpowiednia ilość napojów w postaci czystej wody, herbat ziołowych,

owocowych, naturalnych kompotów, najlepiej ciepłych bez dodatku cukru.

 

Owoce surowe i świeże­  zachowują najwięcej wartości odżywczych.

  • Jabłka ­­najcenniejszym ich składnikiem są pektyny, odpowiedzialne za  obniżanie cholesterolu we krwi. Zawarte w nich substancje odżywcze uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz dostarczają 
    dużo błonnika.
  • Śliwki mają dużą zawartością cynku, który jest niezbędny do wzrostu dziecka, dostarczają też witamin A i E oraz żelazo, przeciwdziałające anemii.
  • Morele pomagają w leczeniu anemii, zawierają żelazo witaminę A oraz wapń potas
    i fosfor.
  • Czarne porzeczki ­ są bogate w witaminy C,E,H, magnez ,cynk, potas, bor, fosfor, miedź, żelazo oraz mangan. Obecna w nich witamina C wspomaga wchłanianie żelaza.
  • Maliny­ zawierają sporo witaminy B2, mangan oraz cynk, poprawiają apetyt.

 

Warzywa są bogatsze od owoców w cenne dla organizmu  substancje.

  • Papryka to źródło witaminy C, prowitaminy A, a także selenu, regulującego przemianę materii i przyspieszającego usuwanie toksyn z organizmu.
  • Pomidory zawierają likopen, zmniejszający ryzyko chorób serca oraz bardzo dużo witaminy C, przydatnej zwłaszcza w sezonie jesienno - zimowym. Mają w sobie także potas.
  • Kapusta kiszona źródło witamin A, B, C i E oraz B12. Wielu dzieciom smakuje właśnie ze względu na kwaśny smak.
  • Czosnek ­ ze względu na ostry smak może dzieciom czasem nie odpowiadać. Warto go dodawać do sałatek i zup ze względu na właściwości antybiotykowe.  Czosnek poprawi odporność  dziecka, jednak nie można podawać go zbyt często.
  • Marchew ­ jest źródłem witaminy A i karotenu.
  • Pietruszka jest bogata w witaminę C.

 

Najzdrowsze są surowe warzywa, ponieważ zawierają najwięcej wartości odżywczych. Ważne by były z pewnego, zdrowego źródła. Zimą świeże warzywa można zastąpić mrożonkami ponieważ, podczas procesu zamrażania bardzo mało wartości odżywczych ulega zniszczeniu.

 

Produkty zbożowe

            Produkty zbożowe stanowią główne źródło złożonych węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii. Zboża to bogactwo składników mineralnych, są w nich: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor. Nieoczyszczone zboża dostarczają również błonnika, który wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na rozwój fizjologicznej flory jelit.

Warto do żywienia wprowadzić mąki razowe, płatki naturalne czyste np. gryczane,

kasze i ryże pełne t. j. kasza jaglana, ryż dziki, amarantus.

 

Produkty białkowe

            Białko pełni w organizmie rolę przede wszystkim budulcową. Źródło białka w diecie dziecka to mięso, mleko i przetwory mleczne, ryby, jajka i warzywa strączkowe.

Mleko i przetwory mleczne to ogólnie znane źródło wapnia. W przypadku alergii na produkty mleczne, można je zamieniać na źródło wapnia w postaci migdałów, sezamu, suszonych owoców, np. moreli, czy orzechów.

Mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B

i żelaza. Posiłki mięsne należy opierać na chudych mięsach.

Ryby zaleca się spożywać 2-3 razy w tygodniu, zawierają dużo składników mineralnych oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Bardzo wartościowe są produkty strączkowe: fasole, groch, soczewica, ciecierzyca, soja, które zaliczane są do białkowych produktów roślinnych. Rośliny strączkowe są bogate w białko oraz węglowodany złożone, a także witaminy z grupy B i składniki mineralne: żelazo, fosfor i wapń. Białko to jest łatwo przyswajalne przez organizm.

 

Cukry i tłuszcze

            Cukry i tłuszcze należą do grupy produktów wysokokalorycznych, dlatego należy ich używać w umiarkowanej ilości, stosując jako dodatek żywnościowy. Tłuszcze stanowią źródło energii, składnik budulcowy błon komórkowych, nośnik witamin A, D, E, K.

Tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, oleje lniany i rzepakowy) to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Cukier jako produkt wysoko przetworzony nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych, wyłącznie kalorie. Nadmierne spożycie cukrów prostych może prowadzić do otyłości.

W diecie dzieci należy ograniczyć spożywanie soli. Dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 6 gramów t. j.  jednej płaskiej łyżeczki od herbaty.

W naszym przedszkolu na co dzień dbamy o to, by nasi wychowankowie mieli urozmaicony jadłospis, bogaty w produkty zapewniające im całodzienną zbilansowaną dietę, zgodną z piramidą żywienia.