Podsumowanie miesięcznych aktywności

KWIECIEŃ

W pierwszym tygodniu kwietnia staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie „O czym marzą zwierzęta?”. Dzieci dowiedziały się jakie są zwyczaje niektórych zwierząt oraz w jakich środowiskach żyją. Poznaliśmy rolę zwierząt w życiu człowieka i wspólnie ustaliliśmy, że zwierzęta marzą o opiece i trosce od ludzi. Za dobre traktowanie, odwdzięczą się nam podwójnie. W kolejnym tygodniu także rozmawialiśmy o zwierzętach, ale już nie o tych z naszych lasów i pól. Przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzęta są pod ochroną i co ludzie mogą zrobić, aby zapobiec wymieraniu niektórych gatunków. Poznaliśmy także rekordzistów wśród zwierząt oraz dokonaliśmy klasyfikacji na ssaki, ptaki, ryby, gady, płazy i owady. W trzecim tygodniu rozmawialiśmy o ekologii, a to z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi. Dzieci dowiedziały się jak być eko – jak dbać o naszą planetę. Przypomniały sobie zasady segregowania odpadów oraz poznały praktyki proekologiczne. Ważne było dla nas ukształtowanie poczucia współodpowiedzialności za przyrodę. 22 kwietnia wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata” i wyruszyliśmy na spacer po najbliżej okolicy. Tygryski dzielnie zbierały nawet najmniejsze odpadki i  postawiły sobie cel, aby każdego nauczyć porządku! W kolejnym tygodniu zwiedziliśmy kolejny kraj – tym razem Japonię, czyli kraj kwitnącej wiśni. Przedszkolaki były zachwycone kulturą Japończyków, chętnie słuchali o zabytkach i zwyczajach w tym kraju. Uczyliśmy się jak wykonać ukłon japoński, jak jeść prawidłowo pałeczkami oraz ćwiczyliśmy Tai Chi. Kodowaliśmy na macie drzewo wiśni oraz tworzyliśmy smoki prostu z parady Złotego Smoka. Przed majówką udało nam się porozmawiać o Polsce i przypomnieć symbole narodowe oraz polskie legendy.

W kwietniu poznaliśmy litery: W, H, Z, Ż.

Chętnie pochwalimy się, że Tomek z naszej grupy zajął 1 miejsce w konkursie recytatorskim "MAM to!". Ogromne gratulacje! 

 

MARZEC

Do naszej tygryskowej sali zawitała wiosna! W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o +kapryśnej pogodzie i o tym jak można przewidzieć w co ubrać się rano i kiedy zabierać ze sobą parasolkę. Dzieci brały udział w eksperymentach, by dowiedzieć się jak krąży woda w przyrodzie. Poznaliśmy także wiosenne przysłowia, tj. „W marcu jak w garncu”, „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” oraz „Kwiecień-plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.  W drugim tygodniu zastanawialiśmy się gdzie ubiera się Pani Wiosna. Dzieci przypomniały sobie jakie znają oznaki wiosny oraz jakie ptaki zawitały do Polski po zimie. Świętowaliśmy także dzień bociana, podczas którego oglądaliśmy film o bocianiej wiosce w Żykowie oraz poznaliśmy wiele ciekawostek o tych wyjątkowych ptakach. Dzieci miały także szansę dowiedzieć się jakie prace wykonywane są wiosna w polu i ogrodzie. W kolejnym tygodniu wyruszyliśmy w podróż do Holandii. Nasze Przedszkolaki lepiej poznały kraj słynący z tulipanów, wiatraków i drewniaków. Dzieci miały szansę zwiedzieć najważniejsze miasta tego kraju, jak Amsterdam i Rotterdam oraz poznać najciekawsze zabytki, sztukę i kulturę holenderską. W ostatnim tygodniu marca pogoda dopisywała, więc czas spędzaliśmy na zabawach w ogrodzie przedszkolnym. Przygotowywaliśmy się do świąt Wielkanocy przypominając sobie polskie tradycje - te obecne, jak i dawne. Bawiliśmy się z kurczaczkiem i zajączkiem, tworzyliśmy pracę wiosenną, koszyczek wielkanocny oraz ozdabialiśmy jajka. Uczyliśmy się także o pieniądzach, ich znaczeniu i wartości w życiu człowieka. Dzieci miały szansę pobawić się w sklep, płacić za zakupy, wydawać resztę oraz rozmieniać pieniądze.

Poznaliśmy litery N, F, G, Ł.

Ten miesiąc był dla wszystkich rozśpiewany! Tygryski ciężko pracowały podczas prób do zbliżającego się 50lecia przedszkola. Już niebawem dadzą cudowny pokaz swoich umiejętności artystycznych

12 marca świętowaliśmy Dzień Matematyki bawiąc się z Królową Nauk, kodując i licząc. Dzieci brały udział w zajęciach taneczno-rytmicznych „Bum bum rurki” podczas których grały na instrumentach i słuchały gry na flecie poprzecznym. Odwiedziła nas także Wiosenna Zagroda z pisklakami i króliczkami. Przedszkolaki miały szasnę poznać zwyczaje tych zwierząt i zaopiekować się nimi karmiąc je i głaszcząc.

Tomek z naszej grupy wziął udział w konkursie recytatorskim „Zaczarowane słowa – znane i lubiane wiersze Agnieszki Frączek” i otrzymał 3 miejsce! Tygryski bardzo go dopingowały i trzymały za niego kciuki. Jeszcze raz wielkie gratulacje!

W marcu gościliśmy mamę Mateusza, mamę Maszy i mamę Tosi na czytaniu wybranych bajek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Było nam bardzo miło i serdecznie dziękujemy!

Marzec za nami a ja życzę Państwu Wesołych Świąt Wielkanocy!

 

LUTY

Miesiąc choć krótki dał nam wiele radości! W pierwszym tygodniu lutego rozmawialiśmy o zawodach – tych, które wykonują Rodzice naszych przedszkolaków oraz o pracy marzeń naszych Tygrysków. Dzieci miały szanse poznać zawody przeszłości, ale także nowopowstałe profesje. Dowiedziały się kim jest wynalazca oraz czym jest wynalazek. Poznaliśmy także znak dodawania i ćwiczyliśmy rozwiązywanie zadań z treścią. W drugim tygodniu lutego pragnęliśmy dowiedzieć się czy Kot w Butach był na weselu Kopciuszka. Co to znaczy? A no to, że rozmawialiśmy o bajkach – przypominaliśmy sobie ulubione postacie, czytaliśmy bajki i baśnie z różnych krajów świata. Nie mogło zabraknąć rozmów o książce! Dzieci poznały zawód bibliotekarza i dowiedziały się jaką drogę musi przejść książka od pomysłu autora do miejsca na półce w księgarni oraz co oznacza termin „uwalnianie książek”. Kolejny tydzień to rozmowy o sztuce, podczas których Przedszkolaki „odwiedziły” kino, muzeum, teatr, filharmonię i galerię sztuki. Utrwaliliśmy wiedzę o prawidłowym zachowaniu się w miejscach kultury oraz poznaliśmy formy uczestnictwa w sztuce. Dzięki prezentacji, dzieci poznały wyjątkowych artystów takich jak: Andy Warhol i jego słynna puszka zupy, Marcel Duchamp i rzeźby z przedmiotów codziennego użytku, czy złote dzieła Gustava Klimta. Tym ostatnim malarzem zainspirowaliśmy się, tworząc pracę plastyczną „Złote drzewo”. Tygryski miały także okazję poznać polską artystę Katarzynę Kobro i stworzyć rzeźby nawiązujące do jej twórczości. Poznaliśmy znak odejmowania i doskonaliliśmy zapisywanie działań. W następnym tygodniu wyruszyliśmy w podróż do słonecznej Hiszpanii – dzieci miały szanse poznać język, symbole narodowe, kulturę, zwyczaje oraz sztukę prosto z tego kraju. Chłopcy wcielili się w dzielnego Zorro, który zawsze sprytem pokonuje sierżanta Garcia! Urządziliśmy sobie seans, podczas którego dzieci poznały hiszpańskie tańce – paso doble, bolera, flamenco oraz jotę. Próbowaliśmy także owoców i orzechów, charakterystycznych dla tego regionu. Ostatniego dnia poznaliśmy malarza Pablo Picasso i jego twórczość, a Tygryski udowodniły, że kubizm nie jest im straszny. W ostatnim tygodniu lutego zastanawialiśmy się co łączy kurę i dinozaura. Dzieci dowiedziały się jakimi zwierzętami były dinozaury, poznały ich historię i rodzaje. Był to także doskonały powód, aby lepiej zaznajomić się z zawodem paleontologa. Przez kilka dni stworzyliśmy przepiękną makietę parku jurajskiego, którą dzieci dekorowały oraz wyposażyły w modele dinozaurów.

W tym miesiącu poznaliśmy litery: C, P, R oraz znaki + i – oraz cyfrę 10. 

W lutym rozwijaliśmy umiejętności logicznego myślenia i wnioskowanie. W tym celu prowadziliśmy eksperymenty oraz kodowaliśmy na macie oraz indywidualnie w kartach pracy.

22 lutego odwiedził nas ekspert w sprawie czystych i zdrowych zębów. Dzieci mogły utrwalić swoją wiedzę o higienie jamy ustnej oraz wziąć udział w fluoryzacji.

Obchodziliśmy tłusty czwartek, podczas którego rozmawialiśmy o tym święcie na świecie, robiliśmy pączki z papieru, rozwijaliśmy spostrzegawczość i percepcje wzrokową i świetnie się razem bawiliśmy! Kolejnym świętem są walentynki, które odbyły się pod hasłem: szacunek. Każdy miał szanse tego dnia wykazać się miłym gestem i okazać przyjaźń innym. Nie zabrakło także zabaw walentynkowych i uśmiechu na twarzach dzieci.

29 lutego odwiedził nas tata Julii, który pracuje w hiszpańskiej firmie. Zaprezentował nam filmy i zdjęcia o tym kraju oraz opowiedział wiele ciekawostek, np. o corridzie czy święcie Bożego Narodzenia. Dzieci miały okazję świetnie się bawić, m.in. budując wieżę z ludzi. Na koniec wszyscy próbowali hiszpańskiej przekąski – churros. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny, było nam bardzo miło :) 

 

STYCZEŃ

Nowy Rok w przedszkolu powitaliśmy wspomnieniami z świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o trudnym pojęciu, jakim jest czas. Dzieci poznały narzędzia, które dawniej służyły do odmierzania czasu oraz te, których używamy dziś; dowiedziały się skąd się bierze dzień i noc, przypomnieliśmy sobie przy okazji pory dnia, nazwy dni tygodnia oraz miesięcy. Dzieci samodzielne wykonały zegary, na których uczyliśmy się odczytywać pełne godziny. Zadanie nie było łatwe, a jednak wielu się udało! W następnym tygodniu przenieśliśmy się do lasu, aby przyjrzeć się zwierzętom, które zostały z nami na zimę. Przedszkolaki poznały nazwy wielu ptaków, przypomniały sobie, które zapadły w sen zimowy oraz dowiedziały się czym należy dokarmiać zwierzęta. Poznaliśmy także zawód leśniczego, jego obowiązki i cechy jakie powinien posiadać. 12 stycznia był bardzo ważny dla nas dzień – gościliśmy babcie i dziadków z okazji ich dnia. Dzieci zapewniły wszystkim dużo uśmiechów i wzruszeń, dzięki bajkowemu przedstawieniu. Dziadkowie otrzymali drobne upominki, a rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. To ostatnie święto babci i dziadka w przedszkolu dla Tygrysków, za rok już zaproszą dziadków do swoich szkół. Trzeci tydzień stycznia to wielka wyprawa do Egiptu. Przedszkolaki miały szanse poznać kulturę i tradycje panujące w tym kraju, dowiedzieć się jak wygląda flaga, godło i hymn Egiptu. Przenieśliśmy się do starożytności, gdzie pomagaliśmy faraonowi nawadniać jego pola, pływaliśmy po Nilu czy uciekaliśmy przed mumią! Dzieci zapisywały swoje imiona za pomocą hieroglifów oraz wykonały pracę plastyczną przedstawiającą wschód słońca na pustyni. Tygryskom bardzo przypadł ten kraj do gustu, niektórzy widzą w nim kierunek przyszłych wakacji . W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o pokrewieństwie i rodzinie. Dzieci poznały gry i zabawy z czasów ich dziadków, które na nowo zachwyciły. Dużo się bawiliśmy i tworzyliśmy wiele prac techniczno-plastycznych. Popołudnia spędzaliśmy na dworze, bo zima w tym roku nie zawiodła i dała nam dużo powodów do radości! Ostatni tydzień stycznia minął nam pod hasłem karnawał. Przedszkolaki, co prawda już po balu, miały wiele pomysłów na dobrą karnawałową zabawę. Poznaliśmy także dwa nowe zawody – projektant mody i wnętrz. Dzieci miały szanse wcielić się w ich role projektując stroje karnawałowe oraz aranżując salę. Doskonaliliśmy też układanie działań matematycznych oraz dodawanie i odejmowanie w z zakresie 10.

Poznaliśmy litery: U, J, Y oraz cyfry: 8 i 9.

W styczniu odbyły się także kolejne zajęcia z robotyki Lego oraz zajęcia taneczne „Rytmika bum bum”.

 

GRUDZIEŃ

Ostatni miesiąc w roku minął nam w magicznej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy tydzień rozpoczęliśmy od poznania Świętego Mikołaja oraz zwyczajów związanych z obchodami jego imienin w różnych krajach europejskich. Był to czas, w którym zwróciliśmy szczególną uwagę na kształtowanie empatii, chęci pomagania, obdarowywania bliskich i dzielenia się. 6 grudnia hucznie obchodziliśmy Mikołajki, podczas których dzieci miały szansę obejrzeć film od Mikołaja oraz gościć Rodziców, którzy przynieśli list oraz słodką niespodziankę o brodatego staruszka. Poznaliśmy pracę górnika w ramach doradztwa zawodowego oraz świętując Barbórkę. Ozdobiliśmy także naszą salę w zimowe dekorację i ubraliśmy choinkę w naszej tygryskowej sali. W drugim tygodniu rozmawialiśmy o sportach zimowych – dzieci miały szansę poznać dyscypliny typowe dla tej pory roku oraz przypomnieć zasady bezpiecznej zabawy zimą. Eksperymentowaliśmy także z wodą, aby poznać lepiej jej właściwości i stany skupienia. 11 grudnia mieliśmy niemałe wydarzenie, ponieważ odbyły się warsztaty świąteczne z Rodzicami. Oprócz wspólnych zabaw nie zabrakło uśmiechu i świątecznej atmosfery. Dziękujemy za przybycie i chęć udziału w tym wydarzeniu! Kolejny tydzień był przygotowaniem do świąt. Dzieci poznały symbole bożonarodzeniowe, tradycje związane z obchodami święta, potrawy wigilijne oraz dowiedziały się jak przygotować się do świąt. Tydzień upłynął bardzo miło, ponieważ odwiedził nas Święty Mikołaj z worem pełnym prezentów oraz zaprosił dzieci do wspólnej zimowej zabawy. Gościliśmy także teatr Bajaderka z przedstawieniem „Świąteczny list”.

Poznaliśmy litery: E, S, B, oraz cyfrę 7.

W tym miesiącu zakończyliśmy projekt plastyczny „Wyrażam się kulturalnie”, który prowadzony był z Fundacji „Bo Warto” przez panią Ulę.

 

LISTOPAD

W listopadzie zmienna pogoda nie zawsze pozwoliła nam wyjść na dwór, więc dużo bawiliśmy się, tańczyliśmy i gimnastykowaliśmy się w sali. W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o rodzinie, a w szczególności o pokrewieństwie oraz o obowiązkach i prawach człowieka. Dzieci chętnie opowiadały jakie mają obowiązki w domu oraz jak jeszcze chcą pomóc rodzinie. Obchodziliśmy także uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci utrwaliły wiedzę o swojej ojczyźnie, wykonały pracę plastyczną z naszym godłem oraz nauczyły się patriotycznych pieśni „Legiony” i „Przybyli ułani”. Na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel, na którym przedszkolaki odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.  Drugi tydzień listopada przebiegał pod hasłami patriotycznymi. Dzieci poznały stroje oraz muzykę ludową, zatańczyły polkę, poznały potrawy charakterystyczne dla danego regionu Polski. Oglądaliśmy także legendę o Lajkoniku oraz czytaliśmy inne warszawskie legendy. W kolejnym tygodniu bawiliśmy się w kosmosie!  Dzieci dowiedziały się czym jest Układ Słoneczny, poznały nowe słowa jak kometa, meteoryt czy sonda kosmiczna oraz poznały gwiazdozbiory. Poruszaliśmy także tematy trudniejsze, np. czym jest przyciąganie ziemskie, lub jak zbudowana jest Ziemia. Na koniec listopada obchodziliśmy tydzień turecki, podczas którego dzieci miały szansę poznać kolejny kraj, jego kulturę i zwyczaje oraz jak tam wygląda życie dzieci. Przedszkolaki cudownie się bawiły poznając krajobrazy, stroje, muzykę i potrawy z Turcji. Ada bardzo nam pomogła w nauce prostych zwrotów po turecku, za co bardzo dziękujemy! Podziękowania należą się również rodzicom Ady, którzy przygotowali wiele pomocy i niespodzianek dla naszych Tygrysków.

W tym miesiącu poznaliśmy litery T, I, D oraz K, i cyfry 0, 5 i 6. 

24 listopada obchodziliśmy hucznie „Dzień Pluszowego Misia” na Sali gimnastycznej. Dzieci oglądały misiowy film, brały udział w tańcach, zabawach i konkursach. Nie zabrakło śpiewów, uśmiechów i medali na szyjach naszych Misiowych Przyjaciół. Sala Tygrysków została zapełniona ukochanymi przytulankami i misiowymi dekoracjami.

W listopadzie gościliśmy także panią Ulę i panią Renatę z Fundacji „Bo Warto” na zajęciach „Wyrażam się kulturalnie”, dzięki którym dzieci poznawały nowych artystów i same tworzyły niepowtarzalne dzieła. Tygryski brały także udział w dwóch zajęciach z arteterapii z naszą panią Emilką, podczas których przez sztukę rozmawialiśmy o emocjach. W tym miesiącu odbyły się ostatnie zajęcia sportowe z cyklu „Przedszkolaki na start”. Dzieci miło pożegnały trenera i wzięły udział w zawodach, po których otrzymały dyplomy i medale.

 

PAŹDZIERNIK

Październik w grupie „Tygrysków” przebiegał w jesiennej atmosferze. W pierwszym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o skutecznych sposobach na zdrowie, dzieci poznały zawód lekarza oraz dowiedziały się czym zajmuje się laryngolog, stomatolog i okulista. W drugim tygodniu rozmawialiśmy o zawodzie nauczyciela, ponieważ 14.10 świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca nauczyciela, jakie ma obowiązki oraz gdzie może pracować. Niektóre Tygryski zadeklarowały, że chciałby zostać nauczycielem w przedszkolu, co bardzo nas cieszy! Dzieci miały także okazję uczestniczyć z zajęciach z robotyki, w których kodowały za pomocą klocków Lego. Kolejny tydzień minął nam na zabawach z jesiennym wietrzykiem, przeprowadzaliśmy eksperymenty i zabawy badawcze z powietrzem oraz uczyliśmy się o alternatywnych źródłach energii. W piątek gościliśmy Rodziców Tomka, którzy poprowadzili zajęcia z sadzenia roślinek. Dziękujemy! W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach mieszkających w lesie i o tym jak przygotowują się one do zimy. W trosce o naszych małych przyjaciół dzieci wykonały karmniki dla ptaków, które zawisły w naszym ogrodzie. 31 października hucznie obchodziliśmy Dzień Dyni – bawiliśmy się, tańczyliśmy, używaliśmy dyni do każdej aktywności. Gościliśmy także mamę Julki, tatę Marii i tatę Jagody, którzy wspólnie z dzieciakami ozdabiali gofry oraz upiekli dyniowe babeczki. Dziękujemy!

W tym miesiącu poznaliśmy cyfrę 1, 2, 3 i 4 oraz litery A, L, O, M.

W październiku rozpoczęliśmy także projekt czytelniczy „Promyczek w świecie literatury” i gościliśmy Burmistrza Dzielnicy Mokotów, który przeczytał dzieciom ich ukochaną książkę „Banda Czarnej Frotte”. Gościliśmy również mamę Mateusza i tatę Julii w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ogromne podziękowania za zaangażowanie w życie naszej grupy!

 

WRZESIEŃ

Wrzesień był dla Tygrysków intensywny, ale i przyjemny. W pierwszym tygodniu witaliśmy się po wakacjach, dzieliliśmy się swoimi wyjazdami i letnimi przygodami. Zrobiliśmy porządek w nowej sali, ustaliliśmy miejsca zabawek, a dzieci poznały swoje miejsca przy stoliczkach. Ustaliliśmy także kodeks grupowy, którego dzielnie przestrzegamy. W tym roku wprowadziliśmy też dyżurnych, którzy świetnie radzą sobie ze swoimi obowiązkami. W drugim tygodniu Przedszkolaki utrwalały zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, domu oraz na dworze. Dzieci brały udział w licznych zabawach dydaktycznych i ruchowych, dzięki którym zapamiętały jak być bezpiecznym i uważnym. 15 września świętowaliśmy Dzień Kropki, którego ideą jest kształtowanie poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Okazało się, że w naszej grupie jest pełno talentów! Tego też dnia braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tygryski wyszły na osiedle, aby pozbierać śmieci i oczyścić nasza okolicę. Bawiły się przy tym świetnie, a ponadto nauczyły się odpowiedzialności i troski o środowisko. Kolejny tydzień minął pod hasłem „Jakie są moje supermoce?:”, dzięki któremu Przedszkolaki lepiej poznały swoje zdolności i talenty. Mimo pięknej pogody na oknem, przyszła do nas Pani Jesień i obdarowała nas swoimi darami. Ostatni tydzień dzieci brały udział w jesiennych zabawach w sali i na dworze. Odwiedziliśmy także bibliotekę miejska, w której panie bibliotekarki przeprowadziły ciekawą lekcję. W środę znów ruszyliśmy na wycieczkę, tym razem do teatru „Relax” na przedstawienie „Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy”. Występ był niesamowity i pełen zwrotów akcji a dzieciaki bawiły się doskonale. 29 września hucznie świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi mali mężczyźni dostali drobne upominki i życzenia od dziewczynek. Wielkie gratulacje należą się wszystkim Tygryskom, za pomoc w opiece nad maluszkami z grupy I. Starszaki podczas popołudniowych zabaw na dworze bardzo zaangażowały się i uczyły Misie bezpiecznej zabawy w ogrodzie. Były to cudowne chwile dla nas wszystkich!