Podsumowanie miesięcznych aktywności

KWIECIEŃ

Poprzedni miesiąc zaczęliśmy od rozmowy o świętach wielkanocnych. Poznaliśmy polskie tradycje związane z tymi świętami i rozmawialiśmy jak fajnie można spędzać czas z rodziną.
Następnie sprawdziliśmy skąd biorą się jajka na Wielkanoc i wybraliśmy się na wieś. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo i okazało się, że otrzymujemy od nich dużo więcej rzeczy niż jajka. Wiemy, że trzeba dbać o zwierzęta bo wiele im zawdzięczamy. Uczyliśmy się słuchania odgłosów zwierząt by wiedzieć kiedy nas wołają.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o ekologii. My także możemy pomóc naszej planecie np. sadząc rośliny, zakręcając kran, gasząc światła, jeżdżąc rowerem. Dowiedzieliśmy się jak należy segregować śmieci oraz, że to się opłaca bo wykorzystujemy ponownie zużyte materiały.
Na koniec miesiąca wyjątkowo nie wybraliśmy się w zagraniczną podróż, ponieważ kolejny miesiąc rozpoczynają święta narodowe. Postanowiliśmy, że chcemy tym razem poznać naszą ojczyznę i dowiedzieć się czemu jest tak niezwykła. Wysłuchaliśmy legend o kilku miastach polskich, wskazaliśmy znaki rozpoznawcze w naszym kraju, a potem wróciliśmy do domu licząc ilość napotkanych flag.

 

MARZEC

W marcu ponownie przenieśliśmy się w czasie. Tym razem odwiedziliśmy dinozaury, poznaliśmy pracę paleontologa i tak jak on odkrywaliśmy wyjątkowe cechy dinozaurów.
Poznaliśmy także pracę chemika, zrobiliśmy razem kilka fajnych doświadczeń, a na koniec każdy z nas otrzymał małą niespodziankę do domu. Dzięki umiejętnościom obserwacji, nabytym podczas eksperymentowania, kolejny temat okazały się być bardzo prosty. Omawialiśmy pogodę za oknem i zauważyliśmy, że przyroda zaczyna się zmieniać na wiosnę. Wiemy także, co oznacza „w marcu jak w garncu”  i „ubierać się na cebulkę”. To bardzo przydatna wiedza podczas zmieniającej się aury za oknem.
Na chwilę przenieśliśmy się do Holandii, wiosna dotarła także tam bo na łąkach było mnóstwo tulipanów. Widzieliśmy wiatraki i ludzi jeżdżących na rowerach, a także chodaki, ale nikt nie miał ich na nogach.
Oprócz kilku fajnych ciekawostek zdobyliśmy nowe przydatne umiejętności. Poznaliśmy kolejne literki oraz wiemy czym jest dodawanie i odejmowanie, bawiliśmy się z kodowaniem oraz określeniami długości. Dzięki gościom, którzy nas odwiedzili w tym miesiącu poznaliśmy kilka nowych pojęć, które na pewno wzbogacą nasze słowniki.

 

LUTY

W lutym przenieśliśmy się do świata fantazji. Poznaliśmy baśnie znane od lat i na ich podstawie ćwiczyliśmy umiejętność przeliczania. Wiemy skąd się biorą książki i zrobiliśmy porządek w naszej biblioteczce przedszkolnej.
W kolejnym tygodniu mówiliśmy o zabawach na śniegu. Pani zwracała szczególną uwagę na bezpieczeństwo i omówiliśmy strój dostosowany do zimowej pogody. Poznaliśmy różne sporty zimowe i ćwiczyliśmy naszą kondycję.
Następny tydzień upłynął nam na kosmicznej przygodzie. Poznaliśmy planety i inne elementy układu słonecznego. Wykonaliśmy ciekawy eksperyment z grawitacją i wiemy jak ludzie to wszystko odkryli.
Podróże są fajne, ale trzeba było wrócić na ziemię. Tym razem wylądowaliśmy w Hiszpanii. Poznaliśmy niezwykłe miejsca i zwyczaje związane z tym krajem. Najfajniejsza była zabawa w „Corridę”, podczas której wcielaliśmy się w rolę byka i torreadora.   Nauczyliśmy się tańca flamenco oraz paso doble. Poznaliśmy osoby znane w Hiszpanii i zainspirowani obrazami Picasso stworzyliśmy własne dzieła. 
W kolejnym tygodniu mówiliśmy o pracy w laboratorium. Wykonaliśmy kilka ciekawych eksperymentów, np. z magnesem, z balonem, który przyciąga jak magnes, a nawet zrobiliśmy w chmurę w butelce i tęczę na ścianie. Pamiętamy, że podczas eksperymentów najważniejsze jest bezpieczeństwo.

 

STYCZEŃ

W styczniu poznaliśmy kilka nowych liter, a także nowe cyfry. Coraz lepiej idzie nam liczenie i wiemy, że dodając do siebie zbiory możemy tworzyć cyfrę na różne sposoby.
Poznaliśmy różne sposoby liczenia czasu tj. zegarki, kalendarze i inne przedmioty, którymi można odmierzać czas. Znamy także wszystkie siedem dni tygodnia i wiemy jaki dzień będzie jutro.
W kolejnym tygodniu uczyliśmy się o zwierzętach, które zostają w naszym kraju na zimę. Wiemy co mogą jeść zwierzaki, żeby im nie zaszkodziło oraz jak możemy inaczej im pomóc, np. budując karmniki.
Ten tydzień to także świętowanie dnia Babci i Dziadka. Było nam bardzo miło, że nas odwiedzili i było ich tak dużo tego dnia. Przygotowaliśmy dla nich przedstawienie, małe upominki i słodki poczęstunek.
W kolejnym tygodniu Pani wyjaśniła nam dlaczego babcia i dziadek są także ważni – gdyby ich nie było nie mielibyśmy rodziców i nie byłoby nas. Postanowiliśmy, że od teraz będziemy im pomagać jak potrafimy.
Przyszły ferie więc wybraliśmy się na wirtualną wycieczkę do Egiptu. Poznaliśmy dużo nowych słów i odkryliśmy, że w godle Polski i Egiptu znajduje się orzeł, ale trochę inny niż nasz. Pani nie wiedziała jak wygląda flaga Egiptu, ale jej wszystko wyjaśniliśmy i już potrafi.
Koniec miesiąca też był ciekawy bo poznaliśmy dużo nowych bajek, ale najfajniejsze jest wymyślanie nowych. Wiemy już, że pewne postacie występują tylko w bajkach, a niektóre z nich potrafią nawet mówić po ludzku. Ale spokojnie, potrafimy odróżnić prawdę od fikcji.

 

GRUDZIEŃ

Poznaliśmy kilka nowych liter i tworzymy z nich pierwsze słowa. Pani dzieli wyrazy na głoski a my mówimy jakie słowo tworzą razem. Uczyliśmy się tworzyć rymy do usłyszanych słów, a nawet wymyśliliśmy kilka nowych.
W grudniu zmieniła się pora roku dlatego uważnie obserwowaliśmy przyrodę. Stworzyliśmy w sali kalendarz pogody, dzięki któremu wiemy czy możemy wyjść na spacer czy pogoda nie sprzyja zabawie na zewnątrz.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy trochę o tradycjach związanych z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Odbyły także warsztaty, podczas których Pani przekazała nam, że specjalną wiadomość od św. Mikołaja. Podobno nas obserwuje od dłuższego czasu bo szukał pomocników do pracy w fabryce prezentów.
W kolejne dni Pani zabrała nas na wirtualną wycieczkę do Finlandii. Poznaliśmy kilka słów języku fińskim, symbole tego kraju oraz kilka atrakcji. Oglądaliśmy też słynną fińską bajkę „Muminki”, to bardzo miłe i gościnne stworki. Na koniec Pani zaprosiła do nas gościa, który przyjechał prosto z Finlandii, a dokładniej z regionu Laponia. Okazało się, że zaproszonym gościem był św. Mikołaj, który zrobił sobie z nami wspólne zdjęcie i wręczył wszystkim dzieciom prezenty. Widocznie byliśmy w tym roku bardzo grzeczni.

 

LISTOPAD

W tym miesiącu poznaliśmy kilka nowych liter, potrafimy już pisać niektóre wyrazy i dzielimy je na głoski. Wykonaliśmy kilka ciekawych eksperymentów, np. wiemy jak powstaje deszcz, a także wiemy jak powstaje energia - to były bardzo męczące zajęcia.
W tym miesiącu świętowaliśmy dzień 11 listopada. Nasza grupa wzięła udział w przedstawieniu dla wszystkich przedszkolaków opowiadających o historii naszego kraju. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy.
Gdy mówiliśmy o pracy lekarza przyszła do nas mama jednego z kolegów i pokazała nam na czym polega praca pielęgniarki, a na koniec dostaliśmy od niej miłe upominki. To bardzo ważna i odpowiedzialna praca. Pani nauczyła nas jak udzielić pierwszej pomocy i dzięki temu uratowaliśmy rannego misia.
Podczas Dnia Misia wszyscy bawiliśmy się na sali gimnastycznej. Musieliśmy wykonać kilka ćwiczeń dla misiów, tj. przeciąganie liny z silnym niedźwiedziem, karmienie misia, ale najtrudniejsze było namalowanie Misia z zamkniętymi oczami.
Na koniec wyruszyliśmy w wirtualną wycieczkę do Turcji. To bardzo ciekawy kraj, ale ma trudny język. Dostaliśmy pyszne przekąski pochodzące z Turcji, najlepsza była wata cukrowa. Już nie możemy się doczekać poznania kolejnych krajów.

 

PAŹDZIERNIK

W październiku dużo rozmawialiśmy o jesieni, wykonaliśmy zielnik, a także próbowaliśmy smaków owoców i warzyw. Nauczyliśmy się dzielić wyrazy na głoski oraz pisać litery O, A, M, E. Oprócz liter poznaliśmy też zapis cyfr, z którymi dobrze bawiliśmy się wykonując z Panią zadania. Pani wymyśliła śmieszny wierszyk, który ułatwi nam zapamiętanie zapisu.
Rozmawialiśmy o naszej rodzinie: kto do niej należy a następnie wybraliśmy się w wirtualną wycieczkę do Włoch. To bardzo ciekawy kraj, który ma ciekawe zabytki, język oraz tradycje. Pewnego dnia oglądaliśmy bajkę Włoskiego autora, której bohaterem był pajacyk Pinokio. Dużo nauczyliśmy się dzięki niemu i wiemy już, że ważne jest by słuchać się rodziców i Pani. Zrobiliśmy także szaszłyki z rzeczy przypominających flagę Włoch, a także próbowaliśmy innych włoskich dań. Na koniec tygodnia Pani wręczyła nam Paszporty w których będziemy oznaczać kraje odwiedzone w tym roku.
W tym miesiącu rozmawialiśmy też o naszych pupilach domowych. Potrafimy się nimi zajmować i wiemy, że zwierzątka to nie zabawka i trzeba o nie dbać. Czasem zwierzęta nie mają swojego Pana/ Pani i wtedy trafiają do schroniska skąd możemy je zabrać do naszego domu. Obiecaliśmy, że nasze zwierzątka w domu będziemy wyprowadzać na spacery i karmić ich ulubionymi potrawami.

 

WRZESIEŃ

Na początku miesiąca powspominaliśmy czas spędzony na wakacjach, następnie urządziliśmy naszą salę we wspólnie ustalone kąciki i kodeks grupy. Bardzo staramy się przestrzegać zasad, które wszyscy wybraliśmy. W następnym tygodniu poszukiwaliśmy podobieństw i różnic między sobą. Uczyliśmy się współpracy ze sobą, dzięki której odkryliśmy, że każdy z nas jest wyjątkowy i bardzo ważny. Mówiliśmy o emocjach i już wiemy jak sobie z nimi poradzić. Poznaliśmy także nasze zmysły i doskonaliliśmy ich wrażliwość, np. smakując owoce z zamkniętymi oczami. Przy tej okazji poznaliśmy słowo „tolerancja”.
W tym miesiącu mówiliśmy także o bezpieczeństwie w drodze do przedszkola. Już wiemy jak bezpiecznie przejść przez ulicę oraz, że musimy uważać nie tylko na siebie, ale i innych uczestników ruchu. Umiemy wezwać pomoc gdy zdarzy się wypadek oraz gdy jedzie karetka schodzimy jej z drogi.
Wrzesień to jesienny miesiąc dlatego uczyliśmy rozpoznawać jesień w przyrodzie. Tańczyliśmy jak liście do muzyki klasycznej. Umiemy także rozpoznawać niektóre drzewa po liściach, a także owocach. Budowaliśmy rytmy i uczyliśmy się prawidłowego przeliczania.